header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His excellency Geevarghese Mar Timotheos
His excellency Geevarghese Mar Timotheos
Bishop's House Thiruvalla

  Birth  2-02-- YY -
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --- MM --- YY -
 

Details

Geevarghese Chundevalel was born on 2 February 1928 in the family of the Malankara Orthodox priest Jacob Chundevalela. Geevargheses family adopted Catholicism when he was in high school. In 1943 he entered the junior seminary of the Archieparchy of Tiruvalla, after which he was sent to the Papal Seminary in Kandy, Sri Lanka for philosophical and theological education. Timotheos was ordained on 24 August 1953. He continued his education in Rome at Gregorian University. In 1967 he was appointed rector of the seminary, where he served for thirteen years. In 1980 became vicar of the Cathedral of Saint John in Tiruvalla. In 1984 Isaac Mar Yoohanon appointed him Bishop of Tiruvalla and made him protochancellor of his diocese. After the death of Isaac Yoohanon in March 1987 was elected administrator of the diocese and offered to the Vatican as a candidate for the episcopal office. On 6 August 1988 after approval of his nomination he was ordained Bishop by Benedict Mar Gregorios. On 29 March 2003 the Holy See accepted his retirement to a small village near Tiruvalla.

Work Station