header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 12th  to 17th February 2018 at POC 

PRO and Media Directors Meeting   

PRO and Media Directors Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm  ( Bp. Joshua Mar Ignathius )

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm ( Bp. Abraham Mar Julios )

KCMS Post Jubilarians Meet   

KCMS Post Jubilarians Meet on 24th February 2018 at POC 

Family Commission - Prolife Training for Doctors   

Family Commission - Prolife Training for Doctors on 25th February 2018 at 9.00am 

KCBC - Secretaries Planning Meeting   

KCBC - Secretaries Planning Meeting on 27th February 2018 at POC 

Education Meeting   

Education Meeting on 28th February 2018 at POC 

K C F Executive Meeting   

K C F Executive Meeting 3rd March at 5.pm

Youth Commission Meeting   

Youth Commission Meeting 

Jesus Fraternity Meeting   

Jesus Fraternity Meeting on 11th March 2018 at L F auditorium


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Mar Remigiose Inchananiyil
His Excellency Mar Remigiose Inchananiyil
Bishop's House, Thamarassery
Bishop's House, P.B. No. 1 Thamarassery 673 573
0495-2223376
remigiusm@hotmail.com

  Birth  26-7-1961
 
  Ordination
 --
 
   Feast  1-10-- YY -
 

Details

He was born on 26.07.1961, is from the parish Vettilappara in the eparchy of Thamarassery, having educational qualifications of M.A. English and DCL from the University of Santa Croce, Rome. He had his priestly formation at Vadavathoor. After his ordination in 26.12.1987, he served as Vicar Valayam, Thalayad, Theyyappara and Karingad. When he was nominated Bishop of Thamarassery, he was serving the diocese as the Secretary and Chancellor of the diocese as well as the judicial vicar. He was also serving as judge in the Major Archiepiscopal Tribunal, Kakkanad. He was appointed bishop of Thamarassery on 18 January 2010. His Episcopal ordination and enthronement took place on 8 April 2010 when the resignation of Bishop Paul Chittilapilly from the office of the Bishop of Thamarassery became effective.

Work Station