header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar Gratian Mundadan, CMI
Mar Gratian Mundadan, CMI
Mundadan

  Birth  15-05-
 
  Ordination
 --
 
   Feast  -0-
 

Details

Born on May 15, 1933 in the parish of Puthenpally (later changed to Alangad) in the archdiocese of Ernakulam, Bp Gratian Mundadan made his first profession of religious vows in CMI Congregation on May 16, 1958. He had his seminary studies at Darmaram College, Bangalore and was ordained a priest on May 17, 1964. While professor of Maths at S. H. College, Thevara, Kerala, he was nominated the Apostolic Exarch of Bijnor and took charge on July 25, 1972. His Holiness Pope Paul VI appointed him Bishop of Bijnor on February 26, 1977. He was ordained Bishop on November 6, 1977 at Rajagiri, Kalamassery in Kerala, and was installed on December 8, 1977. He was appointed Apostolic Visitor for the Syro-Malabar faithful outside the Syro-Malabar Jurisdictions in India by the Holy Father on 15 July 2006. Upon reaching the age of 75, he resigned from office which was accepted on 14 August 2009 when his successor Bishop John Vadakel, CMI was appointed bishop of Bijnor. After resignation, he moved to Delhi where he continued his office as the Apostolic Visitor.

Work Station